top

Program spływu

1 dzień
- Zakwaterowanie w pensjonacie, kolacja
- Spacer - poznanie okolicy

2 dzień
- Spływ na odcinku Lipusz - Wdzydze Kiszewskie (21 km)
- Zwiedzanie pierwszego w Polsce muzeum na swieżym powietrzu - Kaszubski Park Etnograficzny

3 dzień
- Spływ Rybaki - Wdzydze Kiszewskie (18 km)
- Rejs statkiem po jeziorze Wdzydze

4 dzień
- Spływ Wdzydze Kiszewskie - Wojtal (21 km)
- Zwiedzanie rezerwatu "Kamienne Kręgi" w Odrach, który stanowi największą atrakcję archeologiczno - przyrodniczą Borów Tucholskich. Przedstawia on cmentarzysko z I-IV w. z różnymi formami pochówków (kurhany, kręgi kamienne i groby płaskie). Jest to miejsce, któremu badacze przypisują znaczenie "kalendarzowe" i sakralne.
- Pływanie kajakami po Jeziorze Wdzydzkim (odpoczynek na plaży, możliwość odpłatnego wypożyczenia rowerów wodnych, windsurfingu)
- Ognisko i zapoznanie z tradycją Kaszub

5 dzień
- Spływ Czarna Woda - Osowo (20 km)
- Zwiedzanie ogrodu dendrologicznego "Wirty" - obiektu doświadczalnego Lasów Państwowych, jednego z największych i najciekawszych w kraju. Składa się on z ogrodu dendrologicznego oraz z powierzchni próbnych i doświadczalnych egzotów, parku w stylu angielskim. Obiekt został założony w latach 1871-1901 przez nadleśniczego pruskiego Adama Puttricha. W ogrodzie rosną drzewa egzotyczne z półkuli północnej: z Europy, Ameryki Północnej, Azji, a także krajowe. W 1970 r. przystąpiono tu do doświadczeń z uprawą sekwoi, drzewa-mamutowca.

6 dzień
- Spływ Młynki - Szlaga (23 km)
- Zwiedzanie rezerwatu "Czapliniec" oraz mini zoo w Kałębnicy, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkamy bociany, daniele, jelenie i dziki

7 dzień
- Spływ Szlaga - Tleń (25 km)
- Zwiedzanie rezerwatu przyrody "Krzywe Koło w Pętli Wdy"
- Oglądanie żeremi bobrów
- W Tucholi zwiedzanie Muzeum Borów Tucholskich, które sa drugim co do wielkości obszarem leśnym w Polsce. Stanowią także jeden z ostatnich w Polsce regionów o jeszcze nie skażonym środowisku, pokrytym przeważnie lasami sosnowymi, w tym o reliktach pradawnej szaty roślinnej, szczęśliwie chronionych w postaci rezerwatów przyrody, prawdziwych pereł krajobrazowo-przyrodniczych. Jest to kraina setek uroczych jezior w większości rynnowych. Faunę reprezentują m.in. takie duże ssaki, niestety, coraz rzadziej występujące, jak np. łosie i daniele, jelenie, sarny i dziki.

8 dzień
- Zwiedzanianie zamku krzyżackiego w Malborku, który jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. W grudniu 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niszczony, odbudowywany i przebudowywany w trakcie tych kilku stuleci zachowal sie do dziś i jest ogromną atrakcją tej części Europy. Wyprawa do malborskiej warowni to wspaniała i niepowtarzalna lekcja historii.
- Zwiedzanie zespolu klasztornego w Pelplinie - największym po katedrze w Oliwie i bazylice NMP w Gdańsku obiekt sakralny w kraju, zbudowany około 1280 r. jako kościół klasztorny cystersów. Świątynia, jeden z najstarszych zabytków europejskiej sztuki muratorskiej, wolny od wpływów miejscowego budownictwa krzyżackiego, jest przykładem obiektu powstałego w stylu gotyku pomorskiego, pierwszego tego typu w Europie wschodniej, o wspaniałym sklepieniu gwiaździstym i pięknych portalach, w tym północnym z kamiennymi rzeźbami architektonicznymi, unikatowymi w skali kraju. Bazylika jest w Polsce jednym z kościołów najbogatszych w dzieła sztuki, do których należą m. in. stalle gotyckie klasy europejskiej i największy w kraju ołtarz główny późnorenesansowy ze słynnym obrazem koronacji NMP Hermana Hana (1574-1628).

9 dzień
- Wyjazd do Sopotu - zwiedzanie molo sopockiego oraz miasta
- Zwiedzanie Gdańska
- Obiad w zacisznej i przytulnej restauracji

10 dzień
- Śniadanie i pożegnanie z pilotem
- Wyjazd